Jak pielęgnować skórę u mężczyzn ? Poznaj TOP 4 sposoby !
Mężczyźni też zmagają się z różnymi skórnymi dolegliwościami, które potrafią utrudnić im życie. O tym, czy poprawa męskiej cery jest możliwa i jakie kosmetyki dla niego polecam znajdziesz w dzisiejszym tekście.
Skóra kobieca vs skóra męska – czy naprawdę się różnią?
Skórę mamy wszyscy – i mężczyźni, i kobiety. Występują między nimi jednak pewne różnice w jej związane z wpływem hormonów. Różnica występuje przede wszystkim w grubości – męska skóra jest o ok. 20-25% grubsza, zawiera więcej komórek tłuszczowych a więc produkuje też mniej więcej dwa razy więcej sebum niż skóra kobiety.
Ma to swoje plusy – jest lepiej nawilżona, odporniejsza na niekorzystne warunki zewnętrzne i mniej podatna na uszkodzenia. Niestety zwiększona ilość sebum sprawia, że szybciej się przetłuszcza, częściej też występują tendencje do zapychania porów skóry, a więc powstawania zaskórników i trądziku. Większa ilość włókien mięśniowych jaką zawiera męska skóra sprawia, że jest ona mniej wrażliwa na dotyk. Codzienne golenie zarostu powoduje jej wysuszanie i podrażnienia, często dochodzi też do naruszenia warstwy ochronnej, co skutkuje nieprzyjemnym odczuciem suchości i napięcia. Czasami mogą nasilić się też tendencje do złuszczania się skóry.
Męska skóra wolniej się starzeje – zawiera więcej kolagenu i elastyny, niż kobieca. Ale gdy już zacznie się starzeć, proces ten przebiega intensywniej i szybciej niż w przypadku kobiet, a męskie zmarszczki są dużo głębsze.
Jeśli chodzi o rodzaje cer, u mężczyzn najczęściej występują dokładnie te same rodzaje, co u kobiet: tłusta, normalna, mieszana i sucha.
Skórze do zadań specjalnych pomóc mogą tylko olejki do zadań specjalnych – z dumą zatem przedstawiam trzech superbohaterów. To idealne kosmetyki dla niego! Bez konserwantów i ulepszaczy są skuteczne i bezpieczne nawet dla bardzo wrażliwej męskiej skóry. Wybrałam właśnie je ze względu na wysoką skuteczność, naturalny skład oraz wielopłaszczyznowe działanie. Są to olejek arganowy, olejek tymiankowy, olejek z czarnuszki.
Jak poprawić wygląd twarzy ? Mężczyzna z cerą normalną i mieszaną
Panom z cerą normalną i mieszaną polecam olej arganowy. Czy wiesz o tym, że w krajach arabskich to właśnie on jest podstawą pielęgnacji skóry nie tylko wśród kobiet, ale i mężczyzn ! Nic dziwnego – jest lekki, nie zapycha porów skóry, dobrze się wchłania dzięki czemu jego aplikacja nie zajmuje zbyt wiele czasu.
Działa nawilżająco, zmiękczająco, nie wysusza nadmiernie skóry – normalizuje proces wydzielania sebum, dzięki czemu utrzymuje go w równowadze. Nadaje skórze przyjemne uczucie miękkości i ukojenia, dlatego też sprawdzi się jako balsam po goleniu. Naturalne olejki arganowe to doskonałe kosmetyki dla niego, także w przypadku cery mieszanej Olej arganowy chroni też skórę przed wolnymi rodnikami, dostarcza naturalnej witaminy E która niezbędna jest dla zachowania elastyczności tkanek.
Olejek arganowy znajdziesz TUTAJ >>
Olejki a tłusta cera u mężczyzn – stosować czy nie?
Cera tłusta lubi sprawiać swoim posiadaczom wiele problemów. Dość charakterystyczne objawy to błyszczenie i świecenie, spowodowane wzmożonym wydzielaniem łoju. Oprócz tego, widoczne są wyraźnie zaznaczone rozszerzone pory.
Tłusta cera u mężczyzn często oznacza zaskórniki oraz tendencje do trądziku. Jeśli chodzi o pielęgnację tej skóry, podstawą jest odpowiednie jej nawilżenie oraz lekkie natłuszczenie. Doskonale się do tego nadaje olejek tymiankowy. Ma właściwości tonizujące, lekko natłuszcza ale nie zatyka porów skóry. Lekko pikantny, ziołowy zapach orzeźwia i energetyzuje. Oprócz tego olejek tymiankowy:
- działa antybakteryjnie i antyseptycznie
- przyspiesza gojenie się ran, zapobiega zakażeniom
- zmniejsza obrzęki, odtruwa i uspokaja skórę
- niweluje trądzik
Olejek tymiankowy kupisz w moim sklepie TUTAJ >>
Czarnuszkowe kosmetyki dla niego – poprawa męskiej cery trądzikowej
Cera trądzikowa to cera bardzo wymagająca szczególnej uwagi w pielęgnowaniu. Jej kondycja i potrzeby zależą od wielu czynników, natomiast chciałabym rozprawić się z pewnym mitem dotyczącym jej pielęgnacji. Panuje pewne przekonanie, że stosowanie mocno wysuszających kosmetyków np. na bazie alkoholu, pomoże uporać się z problemami cery trądzikowej. Prawda jest zupełnie inna – to właśnie mocno wysuszające preparaty napędzają dodatkowo produkcję sebum, którego nadmiar prowadzi do zatkania porów, jest też doskonałą pożywką dla bakterii. Trądzik przeważnie się nasila, więc znów sięgamy po ten sam wysuszający preparat. Błędne koło.
Trądzik powstaje z reguły na skutek zaczopowania gruczołów łojowych przez sebum, gdyż w łoju doskonale namnażają się bakterie. Ropne krostki często wywołuje bakteria Propionibacterium Acnes, która rozwija się w ujściu gruczołów łojowych. Pierwszą i podstawową zasadą jest przestrzeganie higieny – nie dotykanie skóry twarzy nie umytymi rękami, dokładne oczyszczanie jej po większym spoceniu czy zabrudzeniu.
Tutaj polecam mydełko z olejkiem z czarnuszki, które nie tylko dokładnie oczyszcza skórę, ale też działa leczniczo. Olejek z czarnuszki jest przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy oraz antyseptyczny. Nie wysusza skóry, delikatnie ją nawilża i zmiękcza.
Druga ważna sprawa to golenie – łatwo wówczas przenieść na skórę drobnoustroje. Aby tego uniknąć wystarczy golić się delikatnie, w kierunku wzrostu włosów. Jednorazowe maszynki powinny być wyrzucone po jednym użyciu – ich ostrza nie są później tak ostre, więc dodatkowo podrażniają skórę. Maszynki wielorazowe dezynfekuj po każdym użyciu. Osusz twarz czystym ręcznikiem – dobrym nawykiem higienicznym jest posiadanie oddzielnych ręczników do twarzy i rąk. To prosta zasada higieniczna która pomaga w leczeniu trądziku.
Kosmetyki z olejkiem z czarnuszki znajdziesz TUTAJ >>
Ja ze swojej strony polecę do cery trądzikowej olejek z czarnuszki. Zastąpi balsam po goleniu, krem na dzień lub na noc. Można na jego bazie zrobić kosmetyki do peelingu – świetnie się sprawdzają w codziennej pielęgnacji. Działa na kilku płaszczyznach: nie tylko pielęgnuje, nawilża czy lekko natłuszcza skórę ale także wykazuje lecznicze właściwości.
Mężczyzno, a czy ty skompletowałeś już wyposażenie swojej kosmetyczki? Jeśli nie – zapraszam cię na zakupy do mojego sklepu TUTAJ >>
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii PIelęgnacja męskiej skóry