Jak nawilżyć włosy aby pozbyć się efektu siana ?
Znasz ten problem, prawda? Dotyczy on wielu kobiet – dziś chcę podzielić się z tobą sposobami na to, jak pozbyć się siana z włosów w sposób naturalny a przy okazji – nadać im piękny i zdrowy wygląd.
Jak powstaje siano na głowie?
Włosy które tak poetycko nazywamy sianem (niestety, nazwa oddaje w pełni ich kondycję!) są włosami przesuszonymi. UWAGA! Nie mylić z włosami suchymi! Włosy suche z reguły charakteryzują się niższym poziomem wilgotności. Włosy przesuszone to efekt nieprawidłowej pielęgnacji, a przesuszyć można każdy rodzaj włosów.
Czynniki, które powodują przesuszenie włosów:
2. Zbyt częste stosowanie prostownicy, lokówki, suszarki na gorące powietrze
3. Używanie zbyt intensywnych kosmetyków pielęgnacyjnych lub stylizacyjnych, które niszczą ochronną powłokę włosa
4. Częste korzystanie z sauny, wpływ chlorowanej wody
5. Ekspozycja włosów na silne słońce oraz wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych
6. Niektóre schorzenia (np. niedoczynność tarczycy) mogą mieć wpływ na kondycję włosów
Co zrobić żeby nie mieć siana z włosów?
Tylko odpowiednia pielęgnacja włosów pomoże w ich regeneracji. Odkryłam, że na siano na głowie domowe sposoby działają najlepiej – dlatego usiądź wygodnie i poznaj sekrety, jakie stosują marokańskie dziewczęta na ratunek swoim włosom.
Mycie:
Codzienna pielęgnacja włosów z tendencjami do przesuszania się wymaga odpowiedniego traktowania. Przy myciu głowy przede wszystkim zwróć uwagę na temperaturę wody, nie powinna być gorąca. Do spłukiwania użyj wody letniej, a do ostatniego spłukania – nawet zimnej.
Spłukując głowę po umyciu ostrożnie rozdzielaj je na pasma palcami. Używając suszarki stosuj chłodny nawiew. Susząc włosy delikatnie odciśnij włosy i osusz ręcznikiem, później ostrożnie rozczesz do wyschnięcia. Doskonale sprawdzą się ręczniki z mikrofibry.
Masaż:
W trakcie mycia włosów, delikatnie masuj skórę głowy okrężnymi ruchami – nie trzyj skóry głowy zbyt mocno! Odpowiednio wykonany masaż pobudzi ukrwienie w skórze głowy, co pomoże dotlenić cebulki włosa, zadziała odprężająco i rozluźniająco.
Szampon:
Włosy splątane potrzebują szamponu, który przede wszystkim nawilża, odżywia i wygładza ich strukturę. Mój wybór to szampon arganowy z dodatkiem prawdziwego olejku arganowego
Doskonale wywiązuje się ze swojej roli. Dla zwiększenia efektu, dodaj do szamponu kilka kropli olejku rycynowego lub kokosowego. Efekt? Nawilżenie, rewitalizacja i gładkość włosów.
Maska regenerująca:
Dla włosów splątanych i przesuszonych dobrze jest stosować 1-2 razy w tygodniu maskę odżywczo-regenerującą. Moim numerem jeden jest maska z glinką rhassoul, masłem shea i olejkami – z drzewa herbacianego, rozmarynowym, lawendowym, goździkowym, cynamonowym i tymiankowym.
Już po pierwszym użyciu widać zdecydowaną poprawę stanu włosa – działa nawilżająco, regenerująco i wygładzająco. Włosy stają się sprężyste, łatwo się rozczesują, przestają się plątać i puszyć. Znika też tendencja do rozdwajania się końcówek. W przypadku intensywnego siana na głowie można stosować ją po każdym myciu, jako kilkudniową kurację.
Serum zamiast odżywki:
Żeby nie obciążać zniszczonych i przesuszonych włosów i nie narazić ich na ponowne osłabienie, wybierz serum arganowe do włosów suchych – nie trzeba go spłukiwać, wygodny aplikator pozwala korzystać z niego wszędzie i co ważne – można aplikować go na włosy suche oraz wilgotne. Serum zawiera naturalny olejek arganowy, bogaty w witaminę E i tokoferole – włosy stają się nie tylko nawilżone, gładkie i odżywione, ale także nie puszą się, są przyjemne w dotyku i jedwabiście gładkie.
Pielęgnacja włosów domowymi sposobami - poznaj przepisy na maseczki do włosów !
W pielęgnacji włosów przesuszonych pomagają także domowe maski które łatwo i szybko przygotujesz ze składników, które znajdziesz w swojej kuchni. Oto kilka prostych przepisów:
Odżywczo-regeneracyjna maska z płatków owsianych, mleka i olejku kokosowego.
Garść płatków zalej mlekiem, poczekaj aż nabiorą objętości. Następnie dodaj olej kokosowy. Połącz składniki, nakładaj na wilgotne włosy na ok. 40 minut, dokładnie spłucz.
Klasyczna maska z żółtka jaja i oleju rycynowego
Znana receptura naszych prababć, można zastosować ją także w wersji nieco zmienionej, zastępując olej rycynowy – migdałowym, kokosowym lub olejem z kiełków pszenicy. Jeśli masz w domu oliwę z oliwek i cytrynę, również możesz je dodać.
Aloesowa regeneracja
Jeśli hodujesz w domu aloes, wykorzystaj jego właściwości – zmiksowane liście aloesu ze szklanką wody połącz z łyżką prawdziwego miodu. Nałóż maskę na wilgotne włosy, owiń foliowym czepkiem, spłucz.
Bananowy czepek
Moja ulubiona maseczka, do której wykorzystuję przejrzałego banana, którego rozgniatam widelcem w misce na papkę, następnie dodaję do niego kefir (lub maślankę, w zależności od tego, co mam w lodówce) oraz łyżeczkę oleju kokosowego. Dokładnie łączę składniki i nakładam na włosy.
Maska z awokado
Świetnie działa też maska z awokado – jeden owoc awokado ucieram z kilkoma łyżkami mleka tłustego (w innej wersji może być to śmietana kremówka, im tłustsza tym lepsza) oraz łyżeczką octu winnego lub jabłkowego.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Włosy