Domowe sposoby na żylaki
O żylakach wtórnych mówimy, gdy żyły głębokie są niedrożne i dochodzi wtedy do zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchowne.
Skąd biorą się żylaki?
- predyspozycje genetyczne
- płeć – kobiety aż pięciokrotnie częściej niż mężczyźni mają problemy z żylakami
- przebyte ciąże, zaburzenia hormonalne, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej
- wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji lub pozycja stojąca
- noszenie obcisłych ubrań, szczególnie skarpet ze ściągaczami czy rajstop, butów na wysokim obcasie
- nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu
- nadwaga lub otyłość
- dieta uboga w błonnik, niedobory witamin (szczególnie witaminy C), oraz tendencje do przewlekłych zaparć.
Pierwsze objawy, które mogą sugerować powstawanie żylaków to:
- Uczucie ciężkości nóg
- Występujące często bóle i pieczenie nóg – szczególnie po całodziennym wysiłku lub wielu godzinach stania bądź siedzenia w tej samej pozycji (tzw. chromanie żylne)
- Skurcze stóp i łydek, które nie ustępują nawet po przespanej nocy
- Obrzęki w okolicy kostek pojawiające się wieczorem lub po ciepłej kąpieli (mogą nasilać się w okresie miesiączki u kobiet)
- Pojawiające się „pajączki” czyli teleangiektazje
- Wzdłuż chorobowo zmienionych żył pojawiają się uwypuklenia, które zanikają w momencie zmiany położenia kończyny – w pozycji leżącej, z nogami lekko uniesionymi do góry nie są widoczne. U mężczyzn pojawiają się w trakcie podnoszenia ciężarów.
- Pojawiają się zaburzenia tkankowe – tzw. twardzinina, wypryski żylakowe, zapalenie tkanki podskórnej, przebarwienia, często owrzodzenia i otwarte rany
Jakie są domowe sposoby na żylaki ?
Co możemy zrobić, żeby nie dopuścić do powstania żylaków? Przede wszystkim podstawą jest zdrowy tryb życia, czyli taki, w którym nie tylko dbamy o redukcję wagi, odpowiednią dietę i ruch ale też stosujemy naturalne metody pielęgnacji. Szczególnie osoby z cerą naczynkową muszą o nią zadbać. Jeśli chodzi o żylaki leczenie domowe nie jest skomplikowane.
Szczególnie pomagają kąpiele nóg w ciepłej wodzie z dodatkiem naturalnego octu jabłkowego i łyżki soli morskiej. Trwająca 20 minut kąpiel nóg likwiduje obrzęk, daje ukojenie i odświeżenie zmęczonym i obolałym nogom. Ocet jabłkowy także można stosować w postaci okładów. Świetnie sprawdza się też moczenie nóg w naparze z liści mięty, rumianku oraz liści laurowych. Liście zalewamy wrzątkiem (ok. 2 litry), po pięciu minutach dodajemy odrobinę węglanu sodu i wlewamy całość do wanny z gorącą wodą. Świetnie sprawdzają się też kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem soli morskiej oraz olejków:
- lawendowy
- cytrynowy
- różany
- aloesowy
- rozmarynowy
W leczeniu żylaków sprawdzi się też napar z natki pietruszki – jest bogaty w witaminę C. Garść posiekanej natki zagotowaną w dwóch szklankach wody ostudzić lekko, dodać do niej kilka kropli olejku z róży, namoczyć lnianą szmatkę i obłożyć miejsca gdzie występują żylaki.
Domowe sposoby na żylaki to także korzystanie ze znanych i popularnych przypraw – takich jak pieprz cayenne czy papryka chili. Czy wiesz o tym, że zawierają one bardzo dużą dawkę witaminy C i bioflawonoidów? Regularnie używane w codziennej diecie, wspierają krążenie krwi i działają przeciwbólowo. Równie pozytywnie na żylaki działa czosnek, który oprócz tradycyjnego spożywania można wykorzystać do wcierania w miejsca gdzie występują zmiany.
Jeśli zauważysz pierwsze żylaki leczenie domowe będzie tym skuteczniejsze, jeżeli połączysz je z zachowaniem odpowiedniej postawy ciała i ruchem. To szczególnie ważne, gdy wykonujesz pracę siedzącą lub przez wiele godzin stoisz. Wykonywanie prostych ćwiczeń np. polegających na ruszaniem stopami, nożyce na leżąco, jazda na rowerze, pływanie czy bieganie znacząco poprawiają kondycję nóg. Ważne jest też odpoczywanie z nogami lekko uniesionymi do góry, noszenie wygodnego obuwia na stabilnej płaskiej podeszwie, stosowanie bielizny, skarpet i rajstop bez uciskowych elementów.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Pielęgnacja ciała