Jak wzmocnić włosy żeby nie wypadały ?
Jakie są przyczyny wypadania włosów ?
Włosy są jednym z tworów naskórka, które tworzy zrogowaciałe białko zwane keratyną. Szacuje się, że na głowie człowieka znajduje się przeciętnie od 100 do 150 tysięcy włosów, z czego włosy jaśniejsze są rozmieszczone gęściej niż ciemne. Włosy przeżywają swój cykl życia, który składa się z trzech etapów: etapu wzrostu czyli anagen , trwający od 3 do 6 lat, etap obumarcia włosa (katagen), trwający od 2 do 3 tygodni. Trzecią fazą jest telogen a więc moment, gdy obumarły włos zostaje wypchnięty przez nowo rosnący. Trwa on kilka miesięcy. Każdy włos ma swój własny odrębny cykl życia, nie przebiegają one w tym samym czasie.
Na co dzień wypadanie włosów to naturalny proces fizjologiczny, szczególnie widać to w trakcie ich czesania i mycia, jednak nie powinno być to więcej niż 70 do 100 włosów dziennie. Jeśli jednak liczba wypadających włosów dziennie przekracza 100 i trwa to dłużej niż kilka tygodni, wówczas mówimy o zwiększonym wypadaniu włosów. Pamiętaj, że przyczyny wypadania włosów u każdego są inne, wymagają odpowiedniej diagnozy – tylko wtedy będzie można skutecznie zapobiec pogłębianiu się tego stanu.
Jakie są więc przyczyny wypadania włosów?
2. Niekorzystne działanie czynników fizycznych i chemicznych, np. chlorowana woda, wpływ promieni UV, zanieczyszczenie środowiska zewnętrznego.
3. Nieprawidłowa pielęgnacja np. niewłaściwa szczotka, częste farbowanie, prostowanie włosów, stosowanie suszarki, lokówki, stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji włosów.
4. Nadmierny stres, nerwica, depresja.
5. Niektóre choroby np. anemia, choroby zakaźne, cukrzyca, niektóre choroby tkanki łącznej, nowotwory, choroby owłosionej skóry głowy, choroby tarczycy.
6. Stosowanie niektórych leków np. cytostatyków, leków o działaniu immunosupresyjnym, beta-blokerów, środków przeciwzakrzepowych i obniżających poziom lipidów, witaminy A.
7. Zatrucie metalami ciężkimi np. ołowiem, talem, rtęcią, octanem.
8. Nieprawidłowa dieta uboga w białko i o niskiej kaloryczności.
9. Palenie papierosów, spożywanie alkoholu.
Co pomaga na wypadanie włosów? Naturalna pielęgnacja!
Przede wszystkim, dobierz odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji włosów. Polecam ci szampony z dodatkiem naturalnych olejków: arganowego i z czarnuszki.
Możesz je stosować do wszystkich rodzajów włosów, oraz do skóry wrażliwej. Myjąc włosy nie trzyj głowy zbyt mocno, susząc je delikatnie je odciśnij i rozczesz, unikniesz wtedy ich połamania i uszkodzenia. Do płukania używaj letniej wody, gdyż gorąca dodatkowo osłabia włosy.
Dlaczego warto olejować włosy ?
Jeżeli szukasz sposobu na to, jak zagęścić włosy, zacznij je olejować. To tajemna metoda Marokanek na zwalczanie problemu wypadających włosów!
Olejek szafranowy
Świetnie sprawdzi się tutaj olejek szafranowy – niezwykle bogaty w witaminy A i C, naturalne kwasy tłuszczowe, działa też antybakteryjnie.
Olejek z czarnuszki
W przypadku włosów osłabionych, połamanych i z tendencją do łupieżu polecam ci olejek z czarnuszki. Jest łagodny ale niezwykle skuteczny, bogaty w kwasy tłuszczowe i odżywcze substancje, znany był już na dworze Kleopatry. Możesz dodać go do masła shea żeby dodatkowo wzmocnić efekt.
Najlepiej nałożyć go na całą długość włosów po ich umyciu i zostawić na noc, rano umyć. Oczywiście, pamiętaj żeby zabezpieczyć poduszkę przed zaplamieniem, sprawdzi się w tym ochronny czepek.
Co na wypadanie włosów sprawdza się najbardziej?
Oczywiście najlepiej stosować maseczki wzmacniające, odżywcze i nawilżające. Często wypadanie włosów możesz powstrzymać przygotowując w kilka minut domowy kosmetyk z tego, co masz pod ręką. Poniżej zdradzę ci, jakie są moje sposoby na wypadanie włosów !
Cynamonowe pobudzenie:
1 łyżka oleju arganowego, 1 łyżeczka cynamonu, sok wyciśnięty z jednej cytryny lub pomarańczy, 1 surowe jajko, 1 łyżka miodu.
Wszystkie składniki dokładnie zmieszaj ze sobą na gładką jednolitą masę. Nałóż na umytą skórę głowy, pozostaw na ok. 30-40 minut.
Olejek arganowy znajdziesz TUTAJ >>
Bananowe odrodzenie:
1 dojrzały banan, 1 jajko, pół małego jogurtu naturalnego lub wiejskiej śmietany, łyżeczka soku z cytryny.
Jeśli włosy są dłuższe, można użyć cały jogurt. Zmieszaj składniki i delikatnie nałóż na wilgotne włosy, pozostaw na 20 minut. Dokładnie spłucz.
Ekspresowa maska bankietowa:
Jajko roztrzep z dowolną oliwą, jeśli masz problem z połamanymi włosami dodaj olejek szafranowy.
W przypadku włosów z tendencją do przetłuszczania się zastosuj olejek z czarnuszki. Maskę nałóż od razu po zmieszaniu składników na 15 minut, spłucz i umyj głowę.
Aloesowe wzmocnienie:
Naturalny sok z aloesu (do kupienia np. w aptece) zmieszaj z sokiem z cytryny i 1 łyżką miodu. Dla włosów średniej długości wystarczy ok. ¼ szklanki każdego soku.
Maseczka z olejkiem rycynowym:
Doskonały dla włosów osłabionych zabiegami kosmetycznymi: 100 g drożdży (tradycyjnych, nie suszonych), pół łyżeczki olejku rycynowego, dwa żółtka, 2 łyżki nafty kosmetycznej.
Składniki utrzyj na jednolitą masę w szklanej misce i nałóż na włosy na ok. 30 minut, możesz dłużej. Zmyj delikatnym szamponem. Tą maseczkę zaleca się stosować regularnie 1 raz w tygodniu – włosy stają się nie tylko błyszczące ale szybko odrastają i gęstnieją.
Olejek rycynowy znajdziesz TUTAJ >>
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Włosy