6 prostych przepisów na zmarszczki i przebarwienia skóry
Skąd się biorą zmarszczki i przebarwienia skóry?
Powstawanie zmarszczek to oznaka procesu starzenia się skóry, w której rozluźnieniu ulegają struktury zbudowane z włókien kolagenu i elastyny. Pełnią one funkcję elastycznego szkieletu wypełnionego kwasem hialuronowym – gdy zaczyna go brakować, włókna stają się mniej napięte i skóra zaczyna wiotczeć oraz zapadać się. Proces ten dotyczy wszystkich rodzajów cery, jednak w przypadku skóry suchej i wrażliwej zmarszczki występują wcześniej i są bardziej widoczne niż u cery tłustej. Tempo zmian zależy od indywidualnych uwarunkowań, m.in. ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, tendencji genetycznych, stylu życia czy sposobu pielęgnacji.
Specjaliści wyznaczają pewne umowne granice co do etapów starzenia się skóry:
- 25 r.ż., skóra zaczyna tracić jędrność i elastyczność, pojawiają się zmarszczki grawitacyjne – na ich powstanie wpływa także przyciąganie ziemskie.
- Ok. 30 r.ż., w kącikach oczu zaczynają się tworzyć tzw. kurze łapki – skóra jest tam wyjątkowo cienka i delikatna
W okolicy 40 roku życia powstają zmarszczki między brwiami, na czole, uwydatniają się też bruzdy w okolicy ust
- U 50-letnich osób pojawiają się zmarszczki na szyi, dodatkowo opadają policzki
- Skóra wiotczeje, słabnie i staje się delikatniejsza ok. 55-60 r.ż., proces ten jest wyraźnie zauważalny. Pojawiają się też plamy i przebarwienia.
- zmarszczki strukturalne to te powstałe przez nadmierne opalanie. Z reguły towarzyszą im zaburzenia pigmentacji skóry.
Przebarwienia na skórze powstają w wyniku nadmiernego nagromadzenia w skórze barwnika – melaniny z powodu nadmiernej jego produkcji przez melanocyty, lub nieprawidłowego, miejscowego nagromadzenia barwnika w skórze np. w postaci piegów. Przyczyną jest nadmierna opalanie lub zaburzenia hormonalne (np. z powodu brania tabletek antykoncepcyjnych, ciąża lub menopauza). Najczęściej przebarwienia to efekt nierozważnego opalania się. Czy korekcja przebarwień w domu jest możliwa? W wielu przypadkach domowe sposoby na przebarwienia dają dobre efekty. Jednak lepiej zapobiegać niż leczyć – dlatego pamiętaj o ochronie skóry przed promieniami UV, szczególnie gdy zażywasz leki o działaniu fototoksycznym lub jesteś po zabiegach u kosmetyczki!
Domowe sposoby na zmarszczki i przebarwienia skóry
Temat ochrony skóry przed zagrożeniami jest mi szczególnie bliski, dlatego dziś chcę podpowiedzieć ci kilka rozwiązań, które pozwolą ci na cieszenie się zdrową i piękna skórą bez zmarszczek oraz przebarwień.
2. Dbaj o zbilansowaną dietę bogatą w substancje odżywcze, ogranicz mocną kawę i herbatę, spożywaj ryby, warzywa, owoce. Warto uzupełnić codzienną dietę o dobroczynne oleje np. spożywczy olej arganowy – niezwykle bogaty w witaminę E i tokoferole. Dbaj o odpowiednie nawilżenie pijąc dużo wody.
3. Nie bój się ruchu – skóra dotleniona, to skóra odżywiona – i młoda!
4. Używaj naturalnych kosmetyków bez silnych konserwantów i substancji wysuszających, szczególnie jeśli masz skórę wrażliwą lub z tendencjami do podrażnień.
5. Wykonuj staranny demakijaż przed snem. Możesz to uczynić przy pomocy olejów np. kokosowego lub arganowego. Zachęcam cię do samodzielnego przygotowania naturalnego preparatu do demakijażu, który łączy w sobie właściwości płynu micelarnego i toniku do twarzy, a przy tym jest całkowicie bezpieczny – ½ szklanki wody różanej zmieszaj z 2 łyżeczkami olejku kokosowego lub arganowego. Jeśli masz tendencje do przebarwień lub pękających naczynek, dodaj olejek cytrynowy. Przechowuj płyn w lodówce.
6. Stosuj skuteczny krem przeciwzmarszczkowy. Polecam ci marokański przebój rynku kosmetycznego – krem z opuncji figowej. To luksusowy kosmetyk o niezwykle intensywnym działaniu odmładzającym i przeciwzmarszczkowym – zawiera naturalną witaminę E, nienasycone kwasy omega 6 i 9, które spowalniają procesy starzenia i regenerują skórę. Krem nie zawiera parabenów, intensywnie nawilża i zmiękcza skórę nadając jej młodzieńczego blasku. Można go stosować zarówno na dzień jak i na noc.
Jakie są domowe sposoby na przebarwienia i zmarszczki ?
Zmieszaj opakowanie małego jogurtu z 2 łyżeczkami płynnego miodu oraz 1 łyżeczką soku z cytryny. Nałóż na skórę twarzy, szyi i dekoltu na ok. 15 minut, delikatnie zmyj nasączonymi wodą płatkami kosmetycznymi. Ta maseczka to nie tylko zastrzyk młodości ale doskonała korekcja przebarwień w domu – sok z cytryny działa rozjaśniająco.
Kokosowe sny
Idealna kuracja na noc dedykowana skórze zmęczonej, z tendencjami do przesuszeń. 2 łyżki oleju kokosowego zmieszaj z 1 łyżeczką oleju migdałowego, i ½ łyżeczki oleju z opuncji figowej. Przechowuj w lodówce, aplikuj na oczyszczoną skórę na noc.
Swojska maseczka bankietowa
Białko jajka ubij na pianę, nałóż na skórę pod oczami. Po 10 minutach delikatnie zmyj letnią wodą. Idealna do zastosowania przed wyjściem na spotkanie, gdy nie mamy dużo czasu na wizytę u kosmetyczki.
Przeciwzmarszczkowo zadziała także olej arganowy i z opuncji – rozprowadź na wilgotną skórę twarzy i dekoltu przemytą wodą różaną, po 20 minutach delikatnie osusz nadmiar papierowym ręcznikiem.
Pietruszkowy skalpel
Maseczka, która działa odmładzająco, napinająco i rozjaśniająco. Zmieszaj w szklanej miseczce drobno posiekaną natkę z pietruszki, gęstą śmietaną 36% (lub kwaśnym mlekiem) oraz 1 łyżeczką soku z cytryny. Powstałą papkę nałóż na twarz na 15 minut, potem delikatnie zmyj letnią wodą.
Odmładzające Tutti-frutti
Maseczka na twarz doskonała w sezonie letnim, gdy dostępne są truskawki. Kilka truskawek rozgnieć widelcem na papkę, dodaj pół dojrzałego awokado, kilka kropli soku z cytryny. Możesz dodać odrobinę oleju arganowego. Nałóż na skórę, po 20 minutach zmyj.
Afrykańskie Noce
Owoc papai rozgnieć i zmieszaj z dojrzałym bananem, odrobiną soku z cytryny i 3 łyżkami tłustej śmietany (opcjonalnie jogurtu lub kefiru). Papaję możesz też zastąpić ananasem.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Przebarwienia