4 skuteczne sposoby na łupież i swędzenie skóry głowy
Jak pozbyć się łupieżu skutecznie i bezpiecznie?
Problem łupieżu występuje w każdej populacji oraz w każdym przedziale wiekowym. Szczególnie mocno osoby w wieku dojrzewania, co związane jest też z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Jest to kłopot nie tylko natury zdrowotnej ale także estetycznej – widoczne gołym okiem złuszczone fragmenty naskórka nie są eleganckie, wywołują uczucie wstydu i skrępowania. Szczególnie mocno widać to na ciemnych ubraniach… Do tego uciążliwe uczucie swędzenia skóry głowy, łojotok… i choć nie są to dolegliwości zakaźne ani groźne, zdecydowanie nie są przyjemne.
Odpowiedź na pytanie jak zwalczyć łupież, znają moje marokańskie przyjaciółki, które nigdy nie mają problemów z włosami i zawsze wyglądają olśniewająco ! Ich sposób na łupież, to czerpanie ze skarbów natury, czym zainspirowały także i mnie. Dziś pragnę i tobie przedstawić bezpieczne i skuteczne domowe sposoby na suche włosy i łupież.
Skąd się bierze łupież?
Łupież jest efektem nadmiernego i niekontrolowanego rozmnażania się grzybów drożdżopodobnych Malassezia (Pityrosporum ovale). Są to grzyby, które na co dzień egzystują na skórze człowieka, bez szkody dla organizmu, jednak w pewnych sytuacjach dochodzi do zaburzenia równowagi organizmu i grzyby te intensywnie się rozmnażają. Przyczyny pojawienia się łupieżu mogą być różne, od nich też zależy rodzaj łupieżu. Mogą to być np.:
- Spadek odporności organizmu
- Niedobory cynku w codziennej diecie
- Brak dostatecznej higieny, szczególnie zbyt rzadkie mycie włosów
- Przesuszenie skóry głowy – np. przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach, stosowanie suszarek, używanie kosmetyków wysuszających skórę głowy.
- Reakcja alergiczna lub nadwrażliwość na kosmetyki
- Zaburzenia hormonalne
- Stres, szczególnie przewlekły
- Choroby skóry takie jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, AZS, egzema.
Łupież przyjmuje różne formy. Najczęściej występuje łupież suchy, przypominający drobny suchy piasek, często towarzyszy mu uciążliwy świąd. Najczęściej pojawia się na skórze ze skłonnościami do przetłuszczania się ale także na skórze normalnej jako objaw podrażnienia lub alergii. Trudniejszy do wyleczenia łupież tłusty ma postać żółtawych, większych fragmentów naskórka. Bardzo często pojawienie się go jest oznaką choroby , która wymaga wsparcia lekarza specjalisty.
Jak zwalczyć łupież?
Skuteczny sposób na łupież to działanie całościowe, które obejmuje przede wszystkim odpowiednią pielęgnację skóry głowy. Sposób na łupież który jest moim numerem jeden, to naturalne kosmetyki z czarnuszki.
Szampon z czarnuszki
Do oczyszczania włosów, polecam ci szampon z czarnuszki, który działa dwutorowo: dokładnie myje włosy, usuwając zanieczyszczenia, martwe komórki, łój czy pot. Oprócz tego, szampon ma działanie lecznicze, gdyż czarnuszka niszczy drobnoustroje, w tym grzyby, normalizuje poziom natłuszczenia i nawilżenia skóry. Co ważne, szampon nie zawiera parabenów, a dodatek olejku z czarnuszki sprawia, że włosy są nie tylko dokładnie oczyszczone, ale zabezpieczone przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.
Olejek z czarnuszki
Po umyciu włosów warto o nie zadbać. Świetnie sprawdzi się ich olejowanie przy pomocy olejku z czarnuszki. Można go dodać także do własnoręcznie przygotowanej maski.
Olejek z czarnuszki ma wszechstronne działanie, m.in. antybakteryjne, przeciwgrzybicze, normalizujące pracę komórek produkujących sebum. Działa leczniczo, przyspiesza gojenie drobnych urazów, podrażnień oraz nawilża. Zawiera mnóstwo mikroelementów i kwasów tłuszczowych. Delikatnie oczyszcza skórę oraz włosy, nadając im blasku i lekkości, mogą stosować go także nastolatki gdyż jest odpowiedni dla skóry delikatnej.
Olejek z rukoli
Innym olejkiem o dobroczynnym działaniu przeciwłupieżowym jest olejek z rukoli. Przyznam się, że do niedawna rukola kojarzyła mi się wyłącznie z gotowaniem, dlatego byłam zaskoczona, gdy marokańska znajoma poleciła mi olejek z rukoli na problemy z włosami. I faktycznie , efekt przeszedł moje oczekiwania. Olejek z rukoli działa przeciwłojotokowo, normalizująco na wydzielanie sebum. Świetnie wspiera leczenie np. egzemy, eliminuje łupież. Zawiera ogromne ilości witaminy E, A oraz żelazo, cynk, jod i siarkę – dzięki temu pobudza cebulki włosowe do regeneracji i wzrostu. Działa kojąco, dzięki czemu uciążliwy świąd i poczucie wysuszenia skóry znika już po nałożeniu. Najlepiej wcierać go delikatnie w skórę głowy, oczywiście po jej umyciu. Już po pierwszym zastosowaniu poczujesz ulgę! Jeśli więc zastanawiasz się, jak pozbyć się łupieżu, olejek z rukoli jest idealnym rozwiązaniem.
Maska z glinką rhassoul i olejkami
Pielęgnując włosy suche i narażone na łupież, dobrze jest wzmacniać je poprzez regeneracyjne i nawilżające maski, np. maskę z glinką rhassoul i olejkami. Regeneruje włosy już po pierwszym zastosowaniu, także te wysuszone i zniszczone. W składzie maski znajdują się masło shea, olejek z drzewa herbacianego, olejek rozmarynowy, lawendowy, goździkowy, cynamonowy i tymiankowy – niezwykły zestaw, który działa nie tylko nawilżająco ale i odżywczo, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo.
Glinka rhassoul oczyszcza naskórek, działając normalizująco i domykająco na pory. Szczególnie polecam tę maskę osobom z AZS, łojotokami czy stanami zapalnymi. Maskę należy nakładać na umyte , wilgotne włosy – zwróć uwagę, by dokładnie odcisnąć je, woda nie powinna z nich kapać. Nakładając ją delikatnie masuj skórę głowy, unikaj jednak tarcia i mocnego jej uciskania. Zawiń głowę folią, ręcznikiemi pozostaw na 15-30 minut. Później spłucz dokładnie włosy ciepłą wodą – pamiętaj, by nie była zbyt gorąca. Maskę stosuj 1-2 razy w tygodniu.
Jakie są domowe sposoby na suche włosy ?
Jeśli chodzi o domowe sposoby na suche włosy, świetnie sprawdzą się własnoręcznie przygotowane maski. Ich przyrządzenie zajmuje tylko chwilę, a efekty są widoczne bardzo szybko. Co więcej, sama decydujesz o tym, co w nich będzie, dlatego masz pewność, że są bezpieczne.
Olej rycynowy
Dla mnie od lat numerem jeden jest olej rycynowy na włosy – ratuje suche i osłabione włosy przywracając im miękkość, naturalny blask i sprężystość. Regularnie aplikowany olej rycynowy na włosy reguluje ich poziom nawilżenia.
Włosy zmęczone zabiegami fryzjerskimi, osłabione, połamane, z rozdwojonymi końcówkami potrzebują delikatnej naturalnej siły jaką ma olej rycynowy na włosy – dzięki swojemu działaniu, pobudzone zostają procesy wzrostu i regeneracji włosa. Odrastają szybciej, są gęstsze, mocniejsze i co ważne – zdrowe.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Włosy